Cornell Dubilier Electronics SLP561M200A4P3
SLP561M200A4P3 picture photo
Mfg. Part Number
SLP561M200A4P3
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
SLP561M200A4P3.pdf
Availability of SLP561M200A4P3
QUANTITY
SLP561M200A4P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SLP561M200A4P3
Internal Part NumberEIS-SLP561M200A4P3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAluminum Capacitors
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)355 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.67A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.772" (45.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLP561M200A4P3
Related LinksSLP561M, SLP561M200A4P3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SLP561M200A4P3 Details Description
Related parts for SLP561M200A4P3
TRANS NPN 1GHZ SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 220K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 150V 1A AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf
IC DCDC CONV STPDN DL LDO 20TQFN datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 29MA 65 OHM SMD datasheet.pdf
Connector Header 88 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS CABLE PIN datasheet.pdf
DESOLDERING TIP 1.35MM datasheet.pdf