Cornell Dubilier Electronics SLP561M250E5P3
SLP561M250E5P3 picture photo
Mfg. Part Number
SLP561M250E5P3
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
SLP561M250E5P3.pdf
Availability of SLP561M250E5P3
QUANTITY
SLP561M250E5P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SLP561M250E5P3
Internal Part NumberEIS-SLP561M250E5P3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAluminum Capacitors
Standard Package50
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)355 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.8A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.378" (35.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLP561M250E5P3
Related LinksSLP561M, SLP561M250E5P3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SLP561M250E5P3 Details Description
Related parts for SLP561M250E5P3
IC RF DETECTOR/CTRLR 8-LFCSP datasheet.pdf
JFET N-CH 40V 0.25W SOT-23 datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFF05G/AF05/AFE05T datasheet.pdf
CAP ALUM 19000UF 75V SCREW datasheet.pdf
SR BTS PC 58 3 ASY C datasheet.pdf
SHRINK BOOT ADAPTER SHELL SZ 15 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
IC POST AMP PECL LIMIT 16QFN datasheet.pdf
RES SMD 221K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf