Cornell Dubilier Electronics SLP680M420A1P3
SLP680M420A1P3 picture photo
Mfg. Part Number
SLP680M420A1P3
Brief Description
CAP ALUM 68UF 20% 420V SNAP
Datasheet Download
SLP680M420A1P3.pdf
Availability of SLP680M420A1P3
QUANTITY
SLP680M420A1P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SLP680M420A1P3
Internal Part NumberEIS-SLP680M420A1P3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance68µF
Tolerance±20%
Voltage Rating420V
ESR (Equivalent Series Resistance)4.879 Ohm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current550mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLP680M420A1P3
Related LinksSLP680M, SLP680M420A1P3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SLP680M420A1P3 Details Description
Related parts for SLP680M420A1P3
BRD SPT SNAP LOCK KEY SLOT 3/8" datasheet.pdf
LATCH LOCKING FOR SLDF datasheet.pdf
RES 5.6 OHM 10W 5% CERAMIC WW datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
SENSOR AIRFLOW 30 SCCM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
DSP/MC RS232/485 CARD datasheet.pdf
OSC XO 1.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf