Cornell Dubilier Electronics SLP682M025A3P3
SLP682M025A3P3 picture photo
Mfg. Part Number
SLP682M025A3P3
Brief Description
CAP ALUM 6800UF 20% 25V SNAP
Datasheet Download
SLP682M025A3P3.pdf
Availability of SLP682M025A3P3
QUANTITY
SLP682M025A3P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SLP682M025A3P3
Internal Part NumberEIS-SLP682M025A3P3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance6800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)88 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.4A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLP682M025A3P3
Related LinksSLP682M, SLP682M025A3P3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SLP682M025A3P3 Details Description
Related parts for SLP682M025A3P3
IC REG LDO 2.8V 50MA SOT23-5 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 5.0MM 6POS PCB datasheet.pdf
IC SRAM 32KBIT 25NS 100TQFP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 40A LFPAK datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 100V 3A DO214AC datasheet.pdf
RES 150K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 240 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 22PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf