Cornell Dubilier Electronics SLP682M025C1P3
SLP682M025C1P3 picture photo
Mfg. Part Number
SLP682M025C1P3
Brief Description
CAP ALUM 6800UF 20% 25V SNAP
Datasheet Download
SLP682M025C1P3.pdf
Availability of SLP682M025C1P3
QUANTITY
SLP682M025C1P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SLP682M025C1P3
Internal Part NumberEIS-SLP682M025C1P3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance6800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)88 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.4A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLP682M025C1P3
Related LinksSLP682M, SLP682M025C1P3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SLP682M025C1P3 Details Description
Related parts for SLP682M025C1P3
Z86L88 IR DEMO PLATFORM datasheet.pdf
TRIMMER 20K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX DUAL 4X1 16DIP datasheet.pdf
CONN SOCKET 28-32AWG TIN datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.200" (5.08mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.3A 5TSOP datasheet.pdf
RES 8.2 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP FILM 22UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf