Cornell Dubilier Electronics SLP821M250E4P3
SLP821M250E4P3 picture photo
Mfg. Part Number
SLP821M250E4P3
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
SLP821M250E4P3.pdf
Availability of SLP821M250E4P3
QUANTITY
SLP821M250E4P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SLP821M250E4P3
Internal Part NumberEIS-SLP821M250E4P3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAluminum Capacitors
Standard Package50
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)243 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.3A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.772" (45.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLP821M250E4P3
Related LinksSLP821M, SLP821M250E4P3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SLP821M250E4P3 Details Description
Related parts for SLP821M250E4P3
IC FPGA 404 I/O 560MBGA datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.5V SOT223 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .125 EXTEND datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 2700K 8SMD datasheet.pdf
USB MINI A TO MINI B 1M WHITE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf