Cornell Dubilier Electronics SLPX103M025A5P3
SLPX103M025A5P3 picture photo
Mfg. Part Number
SLPX103M025A5P3
Brief Description
CAP ALUM 10000UF 20% 25V SNAP
Datasheet Download
SLPX103M025A5P3.pdf
Availability of SLPX103M025A5P3
QUANTITY
SLPX103M025A5P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SLPX103M025A5P3
Internal Part NumberEIS-SLPX103M025A5P3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAluminum Capacitors
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance10000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)60 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.31A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.378" (35.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLPX103M025A5P3
Related LinksSLPX103, SLPX103M025A5P3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SLPX103M025A5P3 Details Description
Related parts for SLPX103M025A5P3
ROUND SPACER #6 S STEEL 1.65MM datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 600V 8A DPAK datasheet.pdf
THERMISTOR RESET FUSE 110 OHM datasheet.pdf
RES SMD 11.5K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 5" 0.50MM 32POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
TAPE PLYMR RES 19.1MM CIR 250/PK datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR TOGGLE datasheet.pdf
METAL P-CLAMP datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf