Cornell Dubilier Electronics SLPX103M063E9P3
SLPX103M063E9P3 picture photo
Mfg. Part Number
SLPX103M063E9P3
Brief Description
CAP ALUM 10000UF 20% 63V SNAP
Datasheet Download
SLPX103M063E9P3.pdf
Availability of SLPX103M063E9P3
QUANTITY
SLPX103M063E9P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SLPX103M063E9P3
Internal Part NumberEIS-SLPX103M063E9P3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAluminum Capacitors
Standard Package50
PackagingBulk
Capacitance10000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)40 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current5.78A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.969" (50.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLPX103M063E9P3
Related LinksSLPX103, SLPX103M063E9P3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SLPX103M063E9P3 Details Description
Related parts for SLPX103M063E9P3
IC VIDEO SGNL PROC/DIGTZR 48TQFP datasheet.pdf
CONN RECEPT 6POS 20AWG MTA156 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 12PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 88.7 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 128POS WALL MT PIN datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.2A 6LFCSP datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 2% 11W 1206 datasheet.pdf