Cornell Dubilier Electronics SLPX103M080H9P3
SLPX103M080H9P3 picture photo
Mfg. Part Number
SLPX103M080H9P3
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10000UF 20% 80V SNAP
Datasheet Download
SLPX103M080H9P3.pdf
Availability of SLPX103M080H9P3
QUANTITY
SLPX103M080H9P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SLPX103M080H9P3
Internal Part NumberEIS-SLPX103M080H9P3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSLPX
PackagingBulk
Capacitance10000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating80V
ESR (Equivalent Series Resistance)33 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.969" (50.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLPX103M080H9P3
Related LinksSLPX103, SLPX103M080H9P3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SLPX103M080H9P3 Details Description
Related parts for SLPX103M080H9P3
CONN RING 16-22 AWG #8 PG datasheet.pdf
RES SMD 3.65KOHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 42.2 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 50V R2H AXIAL datasheet.pdf
RES CERAMIC .03 OHM 5W 5% VERT datasheet.pdf
OSC XO 2.4576MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
FIXED IND 25UH 2.43A 75 MOHM SMD datasheet.pdf
6PST-TIMER HSG datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ24B M32 datasheet.pdf
LB ILLUM PUSHBUTTON CAP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 6A 125V datasheet.pdf