Cornell Dubilier Electronics SLPX123M063H4P3
SLPX123M063H4P3 picture photo
Mfg. Part Number
SLPX123M063H4P3
Brief Description
CAP ALUM 12000UF 20% 63V SNAP
Datasheet Download
SLPX123M063H4P3.pdf
Availability of SLPX123M063H4P3
QUANTITY
SLPX123M063H4P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SLPX123M063H4P3
Internal Part NumberEIS-SLPX123M063H4P3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
PackagingBulk
Capacitance12000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)33 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current6.47A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.772" (45.00mm)