Cornell Dubilier Electronics SLPX152M100C3P3
SLPX152M100C3P3 picture photo
Mfg. Part Number
SLPX152M100C3P3
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 100V SNAP
Datasheet Download
SLPX152M100C3P3.pdf
Availability of SLPX152M100C3P3
QUANTITY
SLPX152M100C3P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SLPX152M100C3P3
Internal Part NumberEIS-SLPX152M100C3P3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSLPX
PackagingBulk
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)177 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.47A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLPX152M100C3P3
Related LinksSLPX152, SLPX152M100C3P3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SLPX152M100C3P3 Details Description
Related parts for SLPX152M100C3P3
TERM BLOCK PLUG 12POS 3.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 27K OHM 16DIP datasheet.pdf
SENSOR 3000PSIS 7/16 UNF 4-20MA datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP FILM 5600PF 3% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
MIL 12 SIZE O-RING datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 1/16 BK 1K' datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 5A SPDT datasheet.pdf
1.27 HD SMT SHRD datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf