Cornell Dubilier Electronics SLPX153M050H4P3
SLPX153M050H4P3 picture photo
Mfg. Part Number
SLPX153M050H4P3
Brief Description
CAP ALUM 15000UF 20% 50V SNAP
Datasheet Download
SLPX153M050H4P3.pdf
Availability of SLPX153M050H4P3
QUANTITY
SLPX153M050H4P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SLPX153M050H4P3
Internal Part NumberEIS-SLPX153M050H4P3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAluminum Capacitors
Standard Package40
PackagingBulk
Capacitance15000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)31 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current6.56A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.772" (45.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLPX153M050H4P3
Related LinksSLPX153, SLPX153M050H4P3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SLPX153M050H4P3 Details Description
Related parts for SLPX153M050H4P3
CAP CER 68PF 500V NP0 1210 datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
FUSE 5.0A 125V ALARM IND GRN datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 3V datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT LC-LC DUPLEX datasheet.pdf
RES 34 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 20.5 OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 300MW SOT23 datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf