Cornell Dubilier Electronics SLPX182M250H9P3
SLPX182M250H9P3 picture photo
Mfg. Part Number
SLPX182M250H9P3
Brief Description
CAP ALUM 1800UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
SLPX182M250H9P3.pdf
Availability of SLPX182M250H9P3
QUANTITY
SLPX182M250H9P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SLPX182M250H9P3
Internal Part NumberEIS-SLPX182M250H9P3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
PackagingBulk
Capacitance1800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)111 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.54A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.969" (50.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLPX182M250H9P3
Related LinksSLPX182, SLPX182M250H9P3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SLPX182M250H9P3 Details Description
Related parts for SLPX182M250H9P3
IC RX AM/FM/SW/LW RADIO 24SSOP datasheet.pdf
IC FPGA 278 I/O 680FPBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 619K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 442K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X11.43MM T412 datasheet.pdf
MICRO 21C P 30" WHT JACKS datasheet.pdf