Cornell Dubilier Electronics SLPX183M025E5P3
SLPX183M025E5P3 picture photo
Mfg. Part Number
SLPX183M025E5P3
Brief Description
CAP ALUM 18000UF 20% 25V SNAP
Datasheet Download
SLPX183M025E5P3.pdf
Availability of SLPX183M025E5P3
QUANTITY
SLPX183M025E5P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SLPX183M025E5P3
Internal Part NumberEIS-SLPX183M025E5P3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
PackagingBulk
Capacitance18000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)33 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.66A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.378" (35.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLPX183M025E5P3
Related LinksSLPX183, SLPX183M025E5P3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SLPX183M025E5P3 Details Description
Related parts for SLPX183M025E5P3
RES SMD 33 OHM 5% 5W Z BEND datasheet.pdf
RES SMD 3.32 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 3.3UF 16V Y5V 1206 datasheet.pdf
10P MTA100 CONN ASSY ON TAPE datasheet.pdf
CONN DUSTCAP TRI PLUG SHELL 24 datasheet.pdf
POTENTIOMETER LINEAR datasheet.pdf
RES 11.8K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 66.5 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Receptacle 88 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 192KB FLASH datasheet.pdf
CONN PLUG 6P INLINE PIN SLD CUP datasheet.pdf
MICRO 37C P 36" RBW JCKS HT NI datasheet.pdf