Cornell Dubilier Electronics SLPX222M100C7P3
SLPX222M100C7P3 picture photo
Mfg. Part Number
SLPX222M100C7P3
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 100V SNAP
Datasheet Download
SLPX222M100C7P3.pdf
Availability of SLPX222M100C7P3
QUANTITY
SLPX222M100C7P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SLPX222M100C7P3
Internal Part NumberEIS-SLPX222M100C7P3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAluminum Capacitors
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)121 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.21A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.575" (40.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLPX222M100C7P3
Related LinksSLPX222, SLPX222M100C7P3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SLPX222M100C7P3 Details Description
Related parts for SLPX222M100C7P3
TERM BLOCK HDR 17POS VERT 5MM datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 48.7KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 825 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN FPC TOP 22POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 RA SMT/NAIL DR 30AU datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 47POS INLINE SKT datasheet.pdf