Cornell Dubilier Electronics SLPX271M400C7P3
SLPX271M400C7P3 picture photo
Mfg. Part Number
SLPX271M400C7P3
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
SLPX271M400C7P3.pdf
Availability of SLPX271M400C7P3
QUANTITY
SLPX271M400C7P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SLPX271M400C7P3
Internal Part NumberEIS-SLPX271M400C7P3
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)737 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.79A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLPX271M400C7P3
Related LinksSLPX271, SLPX271M400C7P3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SLPX271M400C7P3 Details Description
Related parts for SLPX271M400C7P3
CONN TERM BLK PCB 7.50MM 3POS BK datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 47K OHM 6SIP datasheet.pdf
HORZ CARD CONN POL PLUG datasheet.pdf
IC FET BUS SWITCH DUAL 56TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
SW STRGHT LVR SPDT 0.1A QC 125V datasheet.pdf
CONTACT LOCATOR datasheet.pdf
POT SLIDE 22K OHM .06W 60MM datasheet.pdf
S2C-SMT 3.50/26/90LF 3.2SN BK datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 1A datasheet.pdf
55A CABLE/DUAL 10/ SM datasheet.pdf