Cornell Dubilier Electronics SLPX272M100E5P3
SLPX272M100E5P3 picture photo
Mfg. Part Number
SLPX272M100E5P3
Brief Description
CAP ALUM 2700UF 20% 100V SNAP
Datasheet Download
SLPX272M100E5P3.pdf
Availability of SLPX272M100E5P3
QUANTITY
SLPX272M100E5P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SLPX272M100E5P3
Internal Part NumberEIS-SLPX272M100E5P3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
PackagingBulk
Capacitance2700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)98 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.65A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.378" (35.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLPX272M100E5P3
Related LinksSLPX272, SLPX272M100E5P3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SLPX272M100E5P3 Details Description
Related parts for SLPX272M100E5P3
RIVET PUSH 0.220" NYLON BLACK datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 100V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 48POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
ADC 8BIT 1MSPS 6-LLP datasheet.pdf
RES 7 OHM 8W 0.1% TO220 datasheet.pdf
RES 180 OHM 2.25W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .125" datasheet.pdf
CABLE TIE MLT HEAVY datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN M8 MALE 4POS datasheet.pdf