Cornell Dubilier Electronics SLPX331M200A3P3
SLPX331M200A3P3 picture photo
Mfg. Part Number
SLPX331M200A3P3
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
SLPX331M200A3P3.pdf
Availability of SLPX331M200A3P3
QUANTITY
SLPX331M200A3P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SLPX331M200A3P3
Internal Part NumberEIS-SLPX331M200A3P3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAluminum Capacitors
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSLPX
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)603 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.63A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLPX331M200A3P3
Related LinksSLPX331, SLPX331M200A3P3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SLPX331M200A3P3 Details Description
Related parts for SLPX331M200A3P3
BUZZER PIEZO 10V 30MM RADIAL datasheet.pdf
PTC RESETBL 60V/600V .160A RAD datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 3A TO263-5 datasheet.pdf
RES 50 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 9" 1MM 36POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
RES 1.18 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 3.32 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf