Cornell Dubilier Electronics SLPX332M050A3P3
SLPX332M050A3P3 picture photo
Mfg. Part Number
SLPX332M050A3P3
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 50V SNAP
Datasheet Download
SLPX332M050A3P3.pdf
Availability of SLPX332M050A3P3
QUANTITY
SLPX332M050A3P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SLPX332M050A3P3
Internal Part NumberEIS-SLPX332M050A3P3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAluminum Capacitors
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)141 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.41A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLPX332M050A3P3
Related LinksSLPX332, SLPX332M050A3P3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SLPX332M050A3P3 Details Description
Related parts for SLPX332M050A3P3
CONN POKE-IN WIRE/TAP SPLC 12AWG datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 35mA Backlight 24-QFN-EP (4x4) datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 1.19A 315 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
DISPLAY DOT MTRX OR-RD 0.70" 5X7 datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf