Cornell Dubilier Electronics SLPX332M100E7P3
SLPX332M100E7P3 picture photo
Mfg. Part Number
SLPX332M100E7P3
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 100V SNAP
Datasheet Download
SLPX332M100E7P3.pdf
Availability of SLPX332M100E7P3
QUANTITY
SLPX332M100E7P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SLPX332M100E7P3
Internal Part NumberEIS-SLPX332M100E7P3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAluminum Capacitors
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSLPX
PackagingBulk
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)80 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.18A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.575" (40.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLPX332M100E7P3
Related LinksSLPX332, SLPX332M100E7P3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SLPX332M100E7P3 Details Description
Related parts for SLPX332M100E7P3
CAP CER 1UF 50V 10% RADIAL datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 1A 63VDC 1206 datasheet.pdf
LED GOLDEN DRAGON WARM WHT 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 180K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 1.49K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC GATE NOR 1CH 2-INP 5-TSSOP datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M8 NYLON 30MM datasheet.pdf
FERRULE NON INS 2/0AWG datasheet.pdf
HEAVY DUTY PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
FUSE 80A 1500V 1 XL PV BOLT IN V datasheet.pdf