Cornell Dubilier Electronics SLPX333M016H3P3
SLPX333M016H3P3 picture photo
Mfg. Part Number
SLPX333M016H3P3
Brief Description
CAP ALUM 33000UF 20% 16V SNAP
Datasheet Download
SLPX333M016H3P3.pdf
Availability of SLPX333M016H3P3
QUANTITY
SLPX333M016H3P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SLPX333M016H3P3
Internal Part NumberEIS-SLPX333M016H3P3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
PackagingBulk
Capacitance33000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)20 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current5.46A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLPX333M016H3P3
Related LinksSLPX333, SLPX333M016H3P3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SLPX333M016H3P3 Details Description
Related parts for SLPX333M016H3P3
RES 17.8K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC DOC2000 128MB 32-DIP datasheet.pdf
RES MO 1W 931 OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
CYCLE STOP datasheet.pdf
IC DGTL POT 256POS 100K 20TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 6SKT SLD CUP datasheet.pdf
CONTACT SKT 16-20 AWG SLVR CRIMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125" datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE SKT datasheet.pdf
TRANS NPN PREBIAS/PNP 0.15W EMT6 datasheet.pdf