Cornell Dubilier Electronics SLPX391M315A9P3
SLPX391M315A9P3 picture photo
Mfg. Part Number
SLPX391M315A9P3
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 315V SNAP
Datasheet Download
SLPX391M315A9P3.pdf
Availability of SLPX391M315A9P3
QUANTITY
SLPX391M315A9P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SLPX391M315A9P3
Internal Part NumberEIS-SLPX391M315A9P3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSLPX
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating315V
ESR (Equivalent Series Resistance)510 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.07A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLPX391M315A9P3
Related LinksSLPX391, SLPX391M315A9P3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SLPX391M315A9P3 Details Description
Related parts for SLPX391M315A9P3
RES SMD 1.91KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
FUSE BLOCK BLADE 125V 15A PCB datasheet.pdf
TWEEZER POINT STRONG OOC 4.53" datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
XBEE MODULE datasheet.pdf
RES SMD 649K OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
RES 1.65K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf