Cornell Dubilier Electronics SLPX391M350C7P3
SLPX391M350C7P3 picture photo
Mfg. Part Number
SLPX391M350C7P3
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 350V SNAP
Datasheet Download
SLPX391M350C7P3.pdf
Availability of SLPX391M350C7P3
QUANTITY
SLPX391M350C7P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SLPX391M350C7P3
Internal Part NumberEIS-SLPX391M350C7P3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)510 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.14A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLPX391M350C7P3
Related LinksSLPX391, SLPX391M350C7P3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SLPX391M350C7P3 Details Description
Related parts for SLPX391M350C7P3
CAP CER 1500PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
RES SMD 88.7K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 22NH 290MA 520 MOHM datasheet.pdf
RES 15 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 162 OHM 1% 10W datasheet.pdf
CAP TANT 0.39UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
CABLE datasheet.pdf
MICRO 9 M 36" YEL JACKS datasheet.pdf
1016 TB SOC RA PCB/UP datasheet.pdf
CAP FILM 10UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf
20A BACK STUD CONNECTED-FLUSH datasheet.pdf