Cornell Dubilier Electronics SLPX391M450E4P3
SLPX391M450E4P3 picture photo
Mfg. Part Number
SLPX391M450E4P3
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
SLPX391M450E4P3.pdf
Availability of SLPX391M450E4P3
QUANTITY
SLPX391M450E4P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SLPX391M450E4P3
Internal Part NumberEIS-SLPX391M450E4P3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)680 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.35A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLPX391M450E4P3
Related LinksSLPX391, SLPX391M450E4P3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SLPX391M450E4P3 Details Description
Related parts for SLPX391M450E4P3
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
REPLACEMENT BATT CARTRIDGE 24V datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 600MHZ 8SOIC datasheet.pdf
ENCODER KIT 3CH INCREMENT 200CPR datasheet.pdf
IC REG TRPL BCK/LINEAR 20LFCSP datasheet.pdf
RES 87.6K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 294 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
MODULAR CBL COILED 5' datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR/PWM HSOP36 datasheet.pdf
RCPT PNL MNT 26SKT SLD CUP datasheet.pdf
CAP CER 22PF 25V NP0 01005 datasheet.pdf