Cornell Dubilier Electronics SLPX391M450H7P3
SLPX391M450H7P3 picture photo
Mfg. Part Number
SLPX391M450H7P3
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
SLPX391M450H7P3.pdf
Availability of SLPX391M450H7P3
QUANTITY
SLPX391M450H7P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SLPX391M450H7P3
Internal Part NumberEIS-SLPX391M450H7P3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)680 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.38A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLPX391M450H7P3
Related LinksSLPX391, SLPX391M450H7P3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SLPX391M450H7P3 Details Description
Related parts for SLPX391M450H7P3
RES SMD 0.018 OHM 1% 1/2W 0815 datasheet.pdf
IC Z8 GP MCU 32K OTP 20SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 1.25A 9V datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
3 SIL VERT PC-TAIL MALE datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 20PPM 2X2.5 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 6.2PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf