Cornell Dubilier Electronics SLPX392M080C4P3
SLPX392M080C4P3 picture photo
Mfg. Part Number
SLPX392M080C4P3
Brief Description
CAP ALUM 3900UF 20% 80V SNAP
Datasheet Download
SLPX392M080C4P3.pdf
Availability of SLPX392M080C4P3
QUANTITY
SLPX392M080C4P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SLPX392M080C4P3
Internal Part NumberEIS-SLPX392M080C4P3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance3900µF
Tolerance±20%
Voltage Rating80V
ESR (Equivalent Series Resistance)85 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.62A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.772" (45.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLPX392M080C4P3
Related LinksSLPX392, SLPX392M080C4P3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SLPX392M080C4P3 Details Description
Related parts for SLPX392M080C4P3
RELAY SSR 2A 24VDC PCB datasheet.pdf
IC USB PWR MNGR BATT CHRGR 16QFN datasheet.pdf
CONN SPRING 4POS SNGL .335 SMD datasheet.pdf
IC SWITCH BUS FET DUAL 8-TSSOP datasheet.pdf
CONN POWER ENTRY 3 POLE 16A 250V datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS PIN datasheet.pdf
IC AMP VCO BUFFER DIFF SOT23-6 datasheet.pdf
RES SMD 412 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
12 MODII HDR DRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
RES 180 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf