Cornell Dubilier Electronics SLPX393M016E4P3
SLPX393M016E4P3 picture photo
Mfg. Part Number
SLPX393M016E4P3
Brief Description
CAP ALUM 39000UF 20% 16V SNAP
Datasheet Download
SLPX393M016E4P3.pdf
Availability of SLPX393M016E4P3
QUANTITY
SLPX393M016E4P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SLPX393M016E4P3
Internal Part NumberEIS-SLPX393M016E4P3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
PackagingBulk
Capacitance39000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)17 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current6.21A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.772" (45.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLPX393M016E4P3
Related LinksSLPX393, SLPX393M016E4P3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SLPX393M016E4P3 Details Description
Related parts for SLPX393M016E4P3
IDC CABLE - MSC30K/MC34M/MSC30K datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 3A 5DDPAK datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 1KV X7R 1825 datasheet.pdf
CAP CER 180PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 30POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS SKT datasheet.pdf
55A CABLE/DUAL 10/ SM datasheet.pdf