Cornell Dubilier Electronics SLPX471M220A5P3
SLPX471M220A5P3 picture photo
Mfg. Part Number
SLPX471M220A5P3
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 220V SNAP
Datasheet Download
SLPX471M220A5P3.pdf
Availability of SLPX471M220A5P3
QUANTITY
SLPX471M220A5P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SLPX471M220A5P3
Internal Part NumberEIS-SLPX471M220A5P3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSLPX
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating220V
ESR (Equivalent Series Resistance)423 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.06A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.378" (35.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLPX471M220A5P3
Related LinksSLPX471, SLPX471M220A5P3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SLPX471M220A5P3 Details Description
Related parts for SLPX471M220A5P3
CONN HEADER 16PS .100 SINGLE SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 220POS .050 SMD datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 6.8A 14 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 39.2K OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES SMD 976K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
BRIDGE TERM BLOCK datasheet.pdf
COPPER T SPLICE LONG BARREL datasheet.pdf
FUSE GLASS 250VAC datasheet.pdf