Cornell Dubilier Electronics SLPX472M080E7P3
SLPX472M080E7P3 picture photo
Mfg. Part Number
SLPX472M080E7P3
Brief Description
CAP ALUM 4700UF 20% 80V SNAP
Datasheet Download
SLPX472M080E7P3.pdf
Availability of SLPX472M080E7P3
QUANTITY
SLPX472M080E7P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SLPX472M080E7P3
Internal Part NumberEIS-SLPX472M080E7P3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
PackagingBulk
Capacitance4700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating80V
ESR (Equivalent Series Resistance)71 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.23A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.575" (40.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLPX472M080E7P3
Related LinksSLPX472, SLPX472M080E7P3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SLPX472M080E7P3 Details Description
Related parts for SLPX472M080E7P3
IC TXRX RS-232 TRI 2.7V 24TSSOP datasheet.pdf
MOSFET RF N-CHAN 28V 19W NI-780S datasheet.pdf
BOARD EVAL ELECTRICAL E-FIELD datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER SER 40VQLP datasheet.pdf
INDICATOR SS LED RED PANEL MNT datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MICRO 25C P 48" RBW JACKP NI datasheet.pdf
LED PHOTO RED 650NM 700MA datasheet.pdf