Cornell Dubilier Electronics SLPX473M010H5P3
SLPX473M010H5P3 picture photo
Mfg. Part Number
SLPX473M010H5P3
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 47000UF 20% 10V SNAP
Datasheet Download
SLPX473M010H5P3.pdf
Availability of SLPX473M010H5P3
QUANTITY
SLPX473M010H5P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SLPX473M010H5P3
Internal Part NumberEIS-SLPX473M010H5P3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSLPX
PackagingBulk
Capacitance47000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)16 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current5.55A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.378" (35.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLPX473M010H5P3
Related LinksSLPX473, SLPX473M010H5P3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SLPX473M010H5P3 Details Description
Related parts for SLPX473M010H5P3
IC REG SWTCHD CAP INV 0.1A 8SOIC datasheet.pdf
IC DUAL DIFF COMP 8-DIP datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 3A 6V datasheet.pdf
CAP CER 18PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 56POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 530MA 1.53 OHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 464 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 5.8VOUT 50W datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M5 NYLON 52MM datasheet.pdf