Cornell Dubilier Electronics SLPX681M160A7P3
SLPX681M160A7P3 picture photo
Mfg. Part Number
SLPX681M160A7P3
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 160V SNAP
Datasheet Download
SLPX681M160A7P3.pdf
Availability of SLPX681M160A7P3
QUANTITY
SLPX681M160A7P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SLPX681M160A7P3
Internal Part NumberEIS-SLPX681M160A7P3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAluminum Capacitors
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSLPX
PackagingBulk
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)293 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.35A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.575" (40.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLPX681M160A7P3
Related LinksSLPX681, SLPX681M160A7P3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SLPX681M160A7P3 Details Description
Related parts for SLPX681M160A7P3
IC SYNC FIFO MEM 4KX9 32-TQFP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 24V 12A IPAK datasheet.pdf
IC FPGA 316 I/O 484FBGA datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 30ppm 20pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
WR-MPC3 POWER CONNECTOR 22POS datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 21POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
HEXASHIELD ADAPTOR datasheet.pdf
CAP FILM 130NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf