Cornell Dubilier Electronics SLPX681M160E1P3
SLPX681M160E1P3 picture photo
Mfg. Part Number
SLPX681M160E1P3
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 160V SNAP
Datasheet Download
SLPX681M160E1P3.pdf
Availability of SLPX681M160E1P3
QUANTITY
SLPX681M160E1P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SLPX681M160E1P3
Internal Part NumberEIS-SLPX681M160E1P3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSLPX
PackagingBulk
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)293 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.33A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLPX681M160E1P3
Related LinksSLPX681, SLPX681M160E1P3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SLPX681M160E1P3 Details Description
Related parts for SLPX681M160E1P3
IC ENCORE MCU FLASH 8K 20SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10V 10% 1210 datasheet.pdf
MODEM SOCKET CDMA 800/1900 5V datasheet.pdf
TVS DIODE 6.4VWM 11.3VC DO204AL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
BLDC 24VDC 40W R=6.7 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 10 OHM 1% 7.5W datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 75 OHM 0404 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM L-TAB datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 3POS INLINE SCKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf