Cornell Dubilier Electronics SLPX681M180A5P3
SLPX681M180A5P3 picture photo
Mfg. Part Number
SLPX681M180A5P3
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 180V SNAP
Datasheet Download
SLPX681M180A5P3.pdf
Availability of SLPX681M180A5P3
QUANTITY
SLPX681M180A5P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SLPX681M180A5P3
Internal Part NumberEIS-SLPX681M180A5P3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating180V
ESR (Equivalent Series Resistance)293 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.48A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.378" (35.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLPX681M180A5P3
Related LinksSLPX681, SLPX681M180A5P3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SLPX681M180A5P3 Details Description
Related parts for SLPX681M180A5P3
RES 12.5K OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 4K EE 8-MSOP datasheet.pdf
DIN TYPE R RA REC LF CNR datasheet.pdf
CAP CER 680PF 3KV RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
CAP CER 680PF 100V 5% BP 1206 datasheet.pdf
HIGH FREQUENCY ETHERNET TRANS datasheet.pdf
RES 4.75K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 48.7K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 48 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf