Cornell Dubilier Electronics SLPX681M220E3P3
SLPX681M220E3P3 picture photo
Mfg. Part Number
SLPX681M220E3P3
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 220V SNAP
Datasheet Download
SLPX681M220E3P3.pdf
Availability of SLPX681M220E3P3
QUANTITY
SLPX681M220E3P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SLPX681M220E3P3
Internal Part NumberEIS-SLPX681M220E3P3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
PackagingBulk
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating220V
ESR (Equivalent Series Resistance)293 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.52A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLPX681M220E3P3
Related LinksSLPX681, SLPX681M220E3P3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SLPX681M220E3P3 Details Description
Related parts for SLPX681M220E3P3
CAP FILM 0.1UF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .125 SLD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 1A 125V datasheet.pdf
FUSE 600V T/D CLASS RK1 10A datasheet.pdf
POT 5K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
CABLE 2COND 16AWG YELLOW 1000' datasheet.pdf
RES 0.732 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CABLE FIBER OPTIC datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP 8200 UF 20% 16 V datasheet.pdf