Cornell Dubilier Electronics SLPX681M400H9P3
SLPX681M400H9P3 picture photo
Mfg. Part Number
SLPX681M400H9P3
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
SLPX681M400H9P3.pdf
Availability of SLPX681M400H9P3
QUANTITY
SLPX681M400H9P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SLPX681M400H9P3
Internal Part NumberEIS-SLPX681M400H9P3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSLPX
PackagingBulk
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)293 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.1A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLPX681M400H9P3
Related LinksSLPX681, SLPX681M400H9P3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SLPX681M400H9P3 Details Description
Related parts for SLPX681M400H9P3
SIDACTOR BI 75V 400A TO-92 datasheet.pdf
CONN RECEPT 8POS MTA-156 18AWG datasheet.pdf
OSC XO 33.333MHZ CMOS PC PIN datasheet.pdf
CONN RECEPT 200POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
RES 150 OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
50W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 4.7K OHM 5% 12W datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES SMD 2.61K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HU STRND 26AWG RED 25K' datasheet.pdf
315MHZ ASK/OOK SUPER-HETERODYNE datasheet.pdf