Cornell Dubilier Electronics SLPX681M400H9P3
SLPX681M400H9P3 picture photo
Mfg. Part Number
SLPX681M400H9P3
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
SLPX681M400H9P3.pdf
Availability of SLPX681M400H9P3
QUANTITY
SLPX681M400H9P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SLPX681M400H9P3
Internal Part NumberEIS-SLPX681M400H9P3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSLPX
PackagingBulk
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)293 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.1A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLPX681M400H9P3
Related LinksSLPX681, SLPX681M400H9P3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SLPX681M400H9P3 Details Description
Related parts for SLPX681M400H9P3
CONN EDGECARD 24POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .125 EXTEND datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK SP3T 4A 45DEG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.860" 3MM 2LD datasheet.pdf
RES 22.1 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 360NH 1.935A 98 MOHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 6POS datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRAIGHT W/SKTS datasheet.pdf