Cornell Dubilier Electronics SLPX682M063H3P3
SLPX682M063H3P3 picture photo
Mfg. Part Number
SLPX682M063H3P3
Brief Description
CAP ALUM 6800UF 20% 63V SNAP
Datasheet Download
SLPX682M063H3P3.pdf
Availability of SLPX682M063H3P3
QUANTITY
SLPX682M063H3P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SLPX682M063H3P3
Internal Part NumberEIS-SLPX682M063H3P3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAluminum Capacitors
Standard Package40
PackagingBulk
Capacitance6800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)59 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.44A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLPX682M063H3P3
Related LinksSLPX682, SLPX682M063H3P3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SLPX682M063H3P3 Details Description
Related parts for SLPX682M063H3P3
CONN TERM BLOCK RAIL MNT KRG BRN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC DAC 12BIT I2C OCTAL 16MSOP datasheet.pdf
RES 11.0K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
NKL-PLATED BRASS CABLE GLANDS datasheet.pdf
RES 2.37K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 4COND 20AWG SHLD 500' datasheet.pdf
MOD LASER DWDM 8X50GHZ 120KM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" datasheet.pdf