Cornell Dubilier Electronics SLPX822M035C5P3
SLPX822M035C5P3 picture photo
Mfg. Part Number
SLPX822M035C5P3
Brief Description
CAP ALUM 8200UF 20% 35V SNAP
Datasheet Download
SLPX822M035C5P3.pdf
Availability of SLPX822M035C5P3
QUANTITY
SLPX822M035C5P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SLPX822M035C5P3
Internal Part NumberEIS-SLPX822M035C5P3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance8200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)65 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.33A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.378" (35.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLPX822M035C5P3
Related LinksSLPX822, SLPX822M035C5P3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SLPX822M035C5P3 Details Description
Related parts for SLPX822M035C5P3
CAP ALUM 3300UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
TVS DIODE 90VWM 146VC SMB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC SWITCH OCTAL SPST 48LQFP datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 32V datasheet.pdf
FUSE 250MA ALARM-IND VIOLET/WHTE datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CRYSTAL 11.059200MHZ SMD datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 25A TO247 datasheet.pdf
220UF 6.3V 6.3X16 85C AXI datasheet.pdf