Yageo SLR500JB-0R027
SLR500JB-0R027 picture photo
Mfg. Part Number
SLR500JB-0R027
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.027 OHM 5W 5% RADIAL
Datasheet Download
SLR500JB-0R027.pdf
Availability of SLR500JB-0R027
QUANTITY
SLR500JB-0R027 Order Process
Ship out your order
Specifications of SLR500JB-0R027
Internal Part NumberEIS-SLR500JB-0R027
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package180
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSLR
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.027
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionCeramic
FeaturesAnti-Arc, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.551" L x 0.197" W (14.00mm x 5.00mm)
Height0.748" (19.00mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLR500JB-0R027
Related LinksSLR500J, SLR500JB-0R027 Datasheet, Yageo Distributor
SLR500JB-0R027 Details Description
Related parts for SLR500JB-0R027
ASSEMBLY 6 POSITION 4 CONTACT datasheet.pdf
FIXED IND 22NH 300MA 500 MOHM datasheet.pdf
IC OPAMP CHOPPER 500KHZ 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC CTRLR PWM SMPS OVP OCP 7DIP datasheet.pdf
IC SRAM 256KBIT 20NS 28SOJ datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
TVS DIODE 17VWM 27.6VC P600 datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf