Micro Commercial Components (MCC) SLVU2.8-TP
SLVU2.8-TP picture photo
Mfg. Part Number
SLVU2.8-TP
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 2.8VWM 8VC SOT23
Datasheet Download
SLVU2.8-TP.pdf
Availability of SLVU2.8-TP
QUANTITY
SLVU2.8-TP Order Process
Ship out your order
Specifications of SLVU2.8-TP
Internal Part NumberEIS-SLVU2.8-TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMicro Commercial Components – ESD Protection Devices
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)2.8V (Max)
Voltage - Breakdown (Min)3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)5A (8/20µs)
Power - Peak Pulse500W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency13pF @ 1MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLVU2.8-TP
Related LinksSLVU2, SLVU2.8-TP Datasheet, Micro Commercial Components (MCC) Distributor
SLVU2.8-TP Details Description
Related parts for SLVU2.8-TP
CAP FILM 0.047UF 2% 100VDC 2416 datasheet.pdf
IC REG LDO 0.8V 3A TO263-5 datasheet.pdf
IC TRANSLATOR HEX CMOS 16SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
TAPE CIRCUIT PLATING 3/4"X 144YD datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
SHELL KIT FOR PRO BEAM JR CONN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CGRID SL HSG OPT DR NPOLAR 48POS datasheet.pdf
SPEAKER datasheet.pdf
CAP FILM 6.8NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf