Samtec, Inc. SLW-101-01-T-D
SLW-101-01-T-D picture photo
Mfg. Part Number
SLW-101-01-T-D
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
CONN RCPT .100" 2POS DUAL TIN
Datasheet Download
SLW-101-01-T-D.pdf
Availability of SLW-101-01-T-D
QUANTITY
SLW-101-01-T-D Order Process
Ship out your order
Specifications of SLW-101-01-T-D
Internal Part NumberEIS-SLW-101-01-T-D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBoard-to-Board Connectors
Featured ProductBoard-To-Board Interconnect Systems
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesSLW
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle
Number of Positions2
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Height Stacking (Mating)0.240" (6.09mm)
Height Above Board0.180" (4.57mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
Features-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLW-101-01-T-D
Related LinksSLW-101, SLW-101-01-T-D Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
SLW-101-01-T-D Details Description
Related parts for SLW-101-01-T-D
TERM BLOCK PCB 14POS 3.5MM GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1A DO204AL datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W SGL 12V OUT SIP7 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CAP CER 680PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 64.9K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 312 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
POS TRANS-XDCR MEL 35.5 DEG datasheet.pdf
GDT 600V 5KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
CRYSTAL 38.400 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf