FFF SLW10R-5C7LF
SLW10R-5C7LF picture photo
Mfg. Part Number
SLW10R-5C7LF
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN CIC BOTTOM 10POS 1.00MM R/A
Datasheet Download
SLW10R-5C7LF.pdf
Availability of SLW10R-5C7LF
QUANTITY
SLW10R-5C7LF Order Process
Ship out your order
Specifications of SLW10R-5C7LF
Internal Part NumberEIS-SLW10R-5C7LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,800
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesSLW-R
PackagingTray
Flat Flex TypeCIC
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions10
Pitch0.039" (1.00mm)
TerminationKinked Pin
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.157" (4.00mm)
Locking FeatureSlide Lock
Cable End TypeTapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin
Housing MaterialPolyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Actuator MaterialPolyamide (PA), Nylon, Glass Filled
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating100V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating1A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLW10R-5C7LF
Related LinksSLW10R, SLW10R-5C7LF Datasheet, FFF Distributor
SLW10R-5C7LF Details Description
Related parts for SLW10R-5C7LF
DIODE GEN PURP 600V 1A SMA datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS R/A SHORT T datasheet.pdf
SSD 96GB SCSI datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 15K OHM 14SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
CABLE 35POS .100 JUMPER 6 INCH datasheet.pdf
IC DDR3 SDRAM 8GBIT 933MHZ TFBGA datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
508 TB SOCKET CLOSE VER datasheet.pdf
RES 402K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 30A datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 18A TO-220FP datasheet.pdf