FFF SLW11R-1C7LF
SLW11R-1C7LF picture photo
Mfg. Part Number
SLW11R-1C7LF
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FFC BOTTOM 11POS 1.00MM R/A
Datasheet Download
SLW11R-1C7LF.pdf
Availability of SLW11R-1C7LF
QUANTITY
SLW11R-1C7LF Order Process
Ship out your order
Specifications of SLW11R-1C7LF
Internal Part NumberEIS-SLW11R-1C7LF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFlat Flex Connector Overview
PCN Assembly/OriginFFC/FPC series 20/Jul/2011
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package150
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesSLW-R
PackagingTray
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions11
Pitch0.039" (1.00mm)
TerminationKinked Pin
FFC, FCB Thickness0.30mm, 0.33mm
Height Above Board0.157" (4.00mm)
Locking FeatureSlide Lock
Cable End TypeStraight, Tapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin
Housing MaterialPolyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Actuator MaterialPolyamide (PA), Nylon, Glass Filled
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating100V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating1A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLW11R-1C7LF
Related LinksSLW11R, SLW11R-1C7LF Datasheet, FFF Distributor
SLW11R-1C7LF Details Description
Related parts for SLW11R-1C7LF
IC OPAMP GP 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS R/A LONG T/H datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 32TQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
MOD DIODE GPP 1600V 160A M3 datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 35MA 1.35 OHM datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/PINS datasheet.pdf