FFF SLW12R-5C7LF
SLW12R-5C7LF picture photo
Mfg. Part Number
SLW12R-5C7LF
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN CIC BOTTOM 12POS 1.00MM R/A
Datasheet Download
SLW12R-5C7LF.pdf
Availability of SLW12R-5C7LF
QUANTITY
SLW12R-5C7LF Order Process
Ship out your order
Specifications of SLW12R-5C7LF
Internal Part NumberEIS-SLW12R-5C7LF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFlat Flex Connector Overview
PCN Assembly/OriginFFC/FPC series 20/Jul/2011
Standard Package140
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesSLW-R
PackagingTray
Flat Flex TypeCIC
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions12
Pitch0.039" (1.00mm)
TerminationKinked Pin
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.157" (4.00mm)
Locking FeatureSlide Lock
Cable End TypeTapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin
Housing MaterialPolyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Actuator MaterialPolyamide (PA), Nylon, Glass Filled
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating100V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating1A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLW12R-5C7LF
Related LinksSLW12R, SLW12R-5C7LF Datasheet, FFF Distributor
SLW12R-5C7LF Details Description
Related parts for SLW12R-5C7LF
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 35V 20% 2312 datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 6.3V 10% 1210 datasheet.pdf
RES 43K OHM 1/2W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
CONN RCPT 6 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 100A TO262-3-1 datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
IC CTLR PFC DUAL BCM 3CH 32LQFP datasheet.pdf
DIPLEXER 2.4GHZ/5GHZ WLAN 1005 datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 610MA 260 MOHM datasheet.pdf