FFF SLW14S-5A7LF
SLW14S-5A7LF picture photo
Mfg. Part Number
SLW14S-5A7LF
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN CIC VERT 14POS 1.00MM PCB
Datasheet Download
SLW14S-5A7LF.pdf
Availability of SLW14S-5A7LF
QUANTITY
SLW14S-5A7LF Order Process
Ship out your order
Specifications of SLW14S-5A7LF
Internal Part NumberEIS-SLW14S-5A7LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,850
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesSLW-S
PackagingTray
Flat Flex TypeCIC
Mounting TypeThrough Hole
Connector/Contact TypeContacts, Vertical, 1 Sided
Number of Positions14
Pitch0.039" (1.00mm)
TerminationKinked Pin
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.217" (5.50mm)
Locking FeatureSlide Lock
Cable End TypeTapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin
Housing MaterialPolyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Actuator MaterialPolyamide (PA), Nylon, Glass Filled
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating100V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating1A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLW14S-5A7LF
Related LinksSLW14S, SLW14S-5A7LF Datasheet, FFF Distributor
SLW14S-5A7LF Details Description
Related parts for SLW14S-5A7LF
FILTER LINE 22MH 1.8A TYPE 24V datasheet.pdf
RES SMD 619K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC OCTAL D TRANSP LATCH 20SOIC datasheet.pdf
IC HIGH SIDE PWR SWITCH TO220-5 datasheet.pdf
CARDEDGE 70POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CABLE COAXIAL RG6 18AWG 500' datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4250K 2SMD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT datasheet.pdf
FIXED IND 7.5NH 600MA 160 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 4.99K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf