FFF SLW16S-1C7
SLW16S-1C7 picture photo
Mfg. Part Number
SLW16S-1C7
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FFC FPC VERT 16POS 1MM PCB
Datasheet Download
SLW16S-1C7.pdf
Availability of SLW16S-1C7
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SLW16S-1C7 Order Process
Ship out your order
Specifications of SLW16S-1C7
Internal Part NumberEIS-SLW16S-1C7
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLFFC/FPC NON-LF 09/May/2012
Standard Package1,800
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesSLW-S
PackagingTray
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeThrough Hole
Connector/Contact TypeContacts, Vertical, 1 Sided
Number of Positions16
Pitch0.039" (1.00mm)
TerminationKinked Pin
FFC, FCB Thickness0.30mm, 0.33mm
Height Above Board0.217" (5.50mm)
Locking FeatureSlide Lock
Cable End TypeStraight, Tapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin Alloy
Housing MaterialPolyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Actuator MaterialPolyamide (PA), Nylon, Glass Filled
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating-
Operating Temperature-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLW16S-1C7
Related LinksSLW16, SLW16S-1C7 Datasheet, FFF Distributor
SLW16S-1C7 Details Description
Related parts for SLW16S-1C7
CONN TERM BLK RAIL MNT OR datasheet.pdf
IC 2:1 MUX/DEMUX 3CH 3ST 16TSSOP datasheet.pdf
IC ETHERNET SWITCH QUAD 16TSSOP datasheet.pdf
RES 50 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20V 10% 2312 datasheet.pdf
RES 250 OHM 3/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.115 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 24POS 0.100 T/H TIN datasheet.pdf
CABLE FIBER OPTIC 7M datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HD 38999 88C 88#23 PIN RECP datasheet.pdf
AB 3106A PLUG KIT 12 CAD OD datasheet.pdf