FFF SLW16S-1C7LF
SLW16S-1C7LF picture photo
Mfg. Part Number
SLW16S-1C7LF
Brief Description
CONN FFC FPC VERT 16POS 1MM PCB
Datasheet Download
SLW16S-1C7LF.pdf
Availability of SLW16S-1C7LF
QUANTITY
SLW16S-1C7LF Order Process
Ship out your order
Specifications of SLW16S-1C7LF
Internal Part NumberEIS-SLW16S-1C7LF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFlat Flex Connector Overview
Featured ProductFFC and FPC Connectors
PCN Assembly/OriginFFC/FPC series 20/Jul/2011
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package120
PackagingTray
Flat Flex TypeFFC, FPC
Number of Positions16
Pitch0.039" (1.00mm)
TerminationKinked Pin
FFC, FCB Thickness0.30mm, 0.33mm
Height Above Board0.217" (5.50mm)
Locking FeatureSlide Lock
Cable End TypeStraight, Tapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating100V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating1A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLW16S-1C7LF
Related LinksSLW16S, SLW16S-1C7LF Datasheet, FFF Distributor
SLW16S-1C7LF Details Description
Related parts for SLW16S-1C7LF
TRANS PNP 180V 1.5A TO-220D datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 49A D2PAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 100PF 200V X7R 0805 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK PWM 8SOIC datasheet.pdf
IC FPGA 223 I/O 484FBGA datasheet.pdf
RES SMD 2.43KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
TERM FORK INS datasheet.pdf
IC SENSOR MAG ROTARY 12BIT 8SOIC datasheet.pdf
DIODE STD REC 85A DO-5 datasheet.pdf