FFF SLW16S-5C7LF
SLW16S-5C7LF picture photo
Mfg. Part Number
SLW16S-5C7LF
Brief Description
CONN CIC VERT 16POS 1.00MM PCB
Datasheet Download
SLW16S-5C7LF.pdf
Availability of SLW16S-5C7LF
QUANTITY
SLW16S-5C7LF Order Process
Ship out your order
Specifications of SLW16S-5C7LF
Internal Part NumberEIS-SLW16S-5C7LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,600
PackagingTray
Flat Flex TypeCIC
Number of Positions16
Pitch0.039" (1.00mm)
TerminationKinked Pin
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.217" (5.50mm)
Locking FeatureSlide Lock
Cable End TypeTapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating100V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating1A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLW16S-5C7LF
Related LinksSLW16S, SLW16S-5C7LF Datasheet, FFF Distributor
SLW16S-5C7LF Details Description
Related parts for SLW16S-5C7LF
BRD SPT EDGE HOLD SCREW MNT 5/8" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 WW datasheet.pdf
HANDLE TORQUE 5.39" - 5.59" datasheet.pdf
RES 1.18K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 140 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
LED WARM WHITE DIFF 2PLCC SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
RES 34K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf