FFF SLW18S-1C7
SLW18S-1C7 picture photo
Mfg. Part Number
SLW18S-1C7
Brief Description
CONN FFC FPC VERT 18POS 1MM PCB
Datasheet Download
SLW18S-1C7.pdf
Availability of SLW18S-1C7
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SLW18S-1C7 Order Process
Ship out your order
Specifications of SLW18S-1C7
Internal Part NumberEIS-SLW18S-1C7
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLFFC/FPC NON-LF 09/May/2012
Standard Package1,650
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesSLW-S
PackagingTray
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeThrough Hole
Connector/Contact TypeContacts, Vertical, 1 Sided
Number of Positions18
Pitch0.039" (1.00mm)
TerminationKinked Pin
FFC, FCB Thickness0.30mm, 0.33mm
Height Above Board0.217" (5.50mm)
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin Alloy
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating-
Operating Temperature-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLW18S-1C7
Related LinksSLW18, SLW18S-1C7 Datasheet, FFF Distributor
SLW18S-1C7 Details Description
Related parts for SLW18S-1C7
RES SMD 13.7K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
FUSE GLASS 1.5A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES 47.5 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 154 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 23.7 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 1.5A 150 MOHM datasheet.pdf