FFF SLW30R-1C7LF
SLW30R-1C7LF picture photo
Mfg. Part Number
SLW30R-1C7LF
Brief Description
CONN FFC BOTTOM 30POS 1.00MM R/A
Datasheet Download
SLW30R-1C7LF.pdf
Availability of SLW30R-1C7LF
QUANTITY
SLW30R-1C7LF Order Process
Ship out your order
Specifications of SLW30R-1C7LF
Internal Part NumberEIS-SLW30R-1C7LF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFlat Flex Connector Overview
Featured ProductFFC and FPC Connectors
PCN Assembly/OriginFFC/FPC series 20/Jul/2011
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package70
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesSLW-R
PackagingTray
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions30
Pitch0.039" (1.00mm)
TerminationKinked Pin
FFC, FCB Thickness0.30mm, 0.33mm
Height Above Board0.157" (4.00mm)
Locking FeatureSlide Lock
Cable End TypeStraight, Tapered
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating100V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating1A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLW30R-1C7LF
Related LinksSLW30R, SLW30R-1C7LF Datasheet, FFF Distributor
SLW30R-1C7LF Details Description
Related parts for SLW30R-1C7LF
IC 3.3V PLL CLK DRVR 3ST 48TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 30.9K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 5V 8-UMAX datasheet.pdf
OPTOISO 1.5KV TRANS W/BASE 8SMD datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 2KV RADIAL datasheet.pdf
TRANS RF NPN 25GHZ 4.5V SOT343 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .125" datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins; Receptacle, Female Sockets 25, 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
ROTARY NON-CONTACT ANALOG SENSOR datasheet.pdf
6800UF 50V 25,4X40 datasheet.pdf
AB 8C 8#12 PIN PLUG datasheet.pdf
Chip Monolithic Ceramic Capacitor 0805 X5R 10レF 6.3V datasheet.pdf